Сколівська районна ЦБС

відділ організаційно-методичної та бібліографічної роботи


Григорій Дем’ян – подвижник Бойківщини


Бібліографічна довідка

м. Сколе 2014р.

Григорій Дем’ян народився 2 червня 1929 року у мальовничому гірському селі Грабовець на Сколівщині. Оселя батьків знаходилася біля підніжжя гори Маківка. Закінчивши школу у рідному селі вступив до Стрийського педучилища, яке закінчив у 1949 році. У 1960 році закінчив історичний факультет Львівського держуніверситету ім. І. Франка.

Григорі Васильович в 1964-1971рр. навчався в аспірантурі Ужгородського держуніверситету на історичному факультеті. Тут захистив дисертацію про Івана Вагилевича. Після цієї дисертації КДБ слідкував за Дем’яном.

Трудову діяльність Григорій Васильович розпочав у рідному селі Грабовець на посаді сільського вчителя.

Потім 15 років вчителював у Веренчанській десятирічці на Чернігівщині.

Педагогічний стаж Дем’яна – 40 років. Вчителюючи прививав своїм вихованцям любов до неньки України, до рідного краю та отчого дому.

Значна частина Дем’янових вихованців прилучилася до поглибленого вивчення національної культури.

Дем’ян організовував музеї, увічнював меморіальними дошками та пам’ятниками місця перебування славетних людей.

У селі Тухля, яку зробив відомою Іван Франко Своєю повістю «Захар Беркут», за ініціативи Григорія Дем’яна встановлено бюст Великому Каменяреві. У Славську за його участю і пропозицією встановлено пам’ятник Тарасу Шевченкові. На околиці Славська упорядкував Писану Криницю біля якої, за переказами, бував Олекса Довбуш.

Наш краянин видав близько 400 науково-популярних праць про Івана Вагилевича, Миколу Устияновича, Федора Заревича, Ольгу Кобилянську та інших. Дослідив перебування Івана Франка на Сколівщині.

Особлива заслуга Григорія Дем’яна царині українського народознавства посідає фольклор. Пан Григорій ходив по гірських селах Сколівщини, по Хмельницькій, Вінницькій областях, в Криму, на Кубані. Збирав, записував, опрацьовував фольклор даних регіонів.

У фонотеці вченого зафіксовано 8 тисяч пісень різних жанрів, 20 тисяч колядок, тисячі прислів’їв і приказок, легенд і оповідань. За цю нелегку роботу Григорій Васильович в 1989 році став першим лауреатом Республіканської народознавчої премії ім. П. Чубинського.

На сьогодні важко знайти збирача і дослідника, котрий за масштабами своєї діяльності наблизився б до Григорія Дем’яна. Понад 40 літ цей енергійний чоловік присвятив себе благородній меті – збиранню, популяризації духовної спадщини нашого народу.

В 1992 році вченому Дем’яну вручили премію фонду духовного відродження ім. А. Шептицького та пам’ятну медаль НАН України до 125-річчя від дня народження Михайла Грушевського. Тоді в 1992 році вченого обрали дійсним членом Наукового товариства ім. Т. Шевчена та головою відновленого науково-культурологічного товариства «Бойківщина».

Григорія Васильовича в січні 1989 року на конкурсній основі зарахували на посаду молодшого наукового співробітника Львівського відділення Інституту народознавства НАН України. Більше місця праці не міняв.

Дем’ян проводив клопітку роботу по збиранню матеріалів про ОУН-УПА. В 2003-му році видав книгу «Генерал УПА Олекса Гашин», в якій відобразив визвольну боротьбу Повстанської Армії.

Вагомим доробком вченого є книга «Таланти Бойківщини», яка містить науково популярні нариси про прогресивних письменників, учених, етнографів, істориків, фольклористів, діячів мистецтва – вихідців із Бойківщини (від першої половини 19 століття до наших днів).

Григорій Дем’ян зібрав і упорядкував матеріал до книги «Сколівщина». Книга присвячена 600-літтю першої письмової згадки про Сколе.

«Сколівщина» містить матеріал починаючи з глибини віків, заселення території аж до сьогодення. Докладно дослідженно повстанський рух ОУН-УПА у 1940-1960-х роках про історико-культурний заповідник «Тустань». Висвітлена культурна спадщина карпатського краю.

Найновіше видання нашого земляка – книга «Грабовець», яка вийшла в світ у 2009-му році. Присвячена рідному селу Григорія Васильовича.

Дем’ян запрезентував свої авторські книги: «Грабовець», «Генерал УПА Олекса Гашин», «Іван Вагилевич», «Таланти Бойківщини», «Українські повстанські пісні 1940-2000-х років». Славській селищній бібліотеці та бібліотеці рідного села Грабовець.

В бібліотеках-філіях району книги Григорія Дем’яна користуються великим попитом.

10 жовтня 1994 року виборці виборчого округу № 125, Жителі Сколівського, Турківського, Старосамбірського районів, який включає 275 населених пунктів із населеням 219 тисяч довірили Григорію Васильовичу мандат депутата Верховної Ради України. Депутат оправдав довір’я своїх виборців. Добився статусу гірських районів. Завдячуючи нашому народному депутату України третього скликання Дем’яну Григорію мешканці гірських районів отримують до зарплати, пенсії, соціальних виплат додатково 20-25%.

В даний час, на привеликий жаль, через хворобу і похилий вік 83 роки наукова діяльність нашого краянина помітно зменшилась. Григорій Дем’ян – зразок справжнього подвижництва, яке є прикладом для всіх, хто присвятив себе науковій діяльності.

Життєве кредо «Дем’яна – гасло Івана Франка «Нам пора для України жить!» Григорій Васильович присвятив свій харизм служінню Україні, Бойківському краю.

Провідний методист

Сколівської РЦБС

Лучинець О.В.

Опубліковано на умовах ліцензії Creative Commons із зазначенням автора / розповсюдження на тих самих умовах
Кiлькiсть переглядiв: 1753

Коментарi