Сколівська районна ЦБС

відділ організаційно-методичної та бібліографічної роботи

Зеновій Дмитрович Данів

відомий краєзнавець,

істинний патріот

рідної землі,

добре знаний на Сколівщині

(75-річчю присвячується)

Бібліографічна довідка

м. Сколе 2013р.

Зеновій Дмитрович Данів народився 9 червня 1937 року в селі Крушельниця Сколівського району. В 1951 році закінчив семирічну школу в с. Крушельниця, в 1954 році – десятирічку в с. Синевицько-Вижнє. Після закінчення школи завідував клубом в своєму селі.

У 1955-1957рр. закінчив технічне училище № 4 в місті Бориславі і працював помічником бурильника Балаклеївської контори буріння на Харківщині. У 1957-1962рр. після служби в радянській армії закінчив Стрийський технікум механізації сільського господарства, а згодом заочно – Львівський інститут механізації с/г за спеціальністю інженер-механік.

У 1962-1975рр. працював у радгоспі «Сколівський», у 1975-1995рр. інженер-технолог, паотім начальник технологічного бюро Корчинського філіалу ЛВО «Іскра».

Зеновій Данів – учасник руху відродження, сприяв організації Руху осередку села товариства «Українська мова ім.. Т.Г. Шевченка та «Рідна школа». Разом з односельцями організував встановлення пам’ятних знаків на місці загиблих воїнів УПА та пам’ятника загиблим односельчанам – фігура Матері Божої в центрі села.

При написанні книг прагнув, щоб історія його села стала частиною історії України.

Зеновій Данів. Історія села Крушельниця. Львів, 1994.

В книзі на історичних фактах описана історія села з часів його заснування 1395 року до наших днів. Матеріали взяті з пам’яті людей, архівів, світлин, збережених документів.

Село пережило навалу татарських орд і нападу угрів (мадярів), віковічного панування Польщі, Австро-Угорщини. Часи боротьби з польськими, німецькими і московськими окупантами потребували дослідження і вивчення.

Книга містить такі розділи: вступ, давноминулий нарис історії села, з досвідку тьми, доба відродження, нова окупація і боротьба, населення і господарсько-виробничі відносини села.

Автор намагався висвітлити матеріали так, щоб кожен знав, як жили наші предки, батьки, діди та їхні долі. Знати і цінити велику жертовність односельчан, більшість з яких загинули в рядах самооборони УПА, в тюрмах і на виселенні у Сибіру.

В книзі вміщені додатки: списки арештованих, закатованих і пропавших безвісті 1940-1952рр., воїнів УПА, арештованих і засуджених за боротьбу з окупантами в 1940-1952рр., що загинули як жертви сталінсько-більшовицької і німецької окупації 1943-1949рр. вивезених односельчан в німеччину 1942-1943рр. Книга містить 16 листів світлин.

Данів З.Д. Крушельниця – село над рікою Стрий. – Львів: Сполом, 2009. – 280с.

У книзі описано минуле і сучасне життя Крушельниці – одного з найдавніших сіл Сколівщини.

Опис цієї маленької частини Бойківського краю ведеться у відповідності з періодами історії України – від найдавніших часів до сьогодення. Книга дає уявлення про долю мешканців села і українського народу в цілому.

В книзі використано архівні джерела, спогади очевидців і учасників національного спротиву, матеріали попередньо надрукованих нарисів «Історія села Крушельниця» (1994-1999 рр.) та «У пітьмі досвідку» - Львів, 2006. видання доповнене новими історичними фактами, ілюстраціями, документами.

В книзі на дев’яти сторінках є передмова та вступне слово. 15 розділів висвітлюють географічно-фізичний опис села Крушельниця в давноминулі часи та в часі Галицько-Волинської Держави XII-XVI століть, під Австро-Угорською імперією (1772-1919) під панською Польщою 1919-1939, доба Відродження (1899-1939), окупація краю та боротьба ОУН-УПА, біографічні дані, додатки, патріотичні пісні, список жертводавців на пам’ятник загиблим крушельничанам в 1939-1952рр.

Зеновій Данів. «Крушельницькі діалектизми».

В книзі вміщено словник бойківських діалектизмів. Читачеві пропонується рідкісна збірка бойківських висловів, приповідок, прислів’їв, тлумачення топонімів, прізвищ та псевдонімів, які впродовж кількох років ретельно зібрані та записані у гірському селі Крушельниця.

Журі XV конкурсу ім. Мирона Утреска в місті Турці під головуванням Віри Бойчук вручили Даніву диплом I ступеня за його змістовні праці.

Наш краянин кандидат історичних наук В. Комарницький сказав «… У дослідницькому доробку Зеновія Дмитровича це вже не перша праця». Автор давно успішно трудиться на царині краєзнавства, повертає бойкам забуті імена їх славних синів і дочок, робить все для того, щоб не канули в Лету віковічні звичаї і традиції, витворені нашими мудрими пращурами.

Список використаної літератури:

Багрянець В. коля і як виникла назва «Україна», українець. – Вид. МПП «Гражда». – Ужгород, 2002.

Бугрій І. Коростів – село серед гір. – Вид. Оскарт, Львів, 2005.

Демян Г. Таланти Бойківщини. – Львів, «Каменяр», 1991. – 325с.

Дейнека А., Бандера В., Крамарець В. Рідкісні види рослин і тварин. – Вид. «Сполом», Львів, 2007.

Данів З. У пітьмі досвідку. - Львів 2006.

Данів З. Історія села Крушельниця. – Вид. «Літопис», Львів, 1999.

Книжка рахункова скарбова церкви св.о. Миколая села Крушельниця, 1868-1875рр.

Підготувала

провідний бібліограф

Л.П. Журба

Кiлькiсть переглядiв: 1268

Коментарi