Сколівська районна бібліотечна система

організаційно–методичний відділ

ПАТРІАРХ ЙОСИФ СЛІПИЙ – ЖИВИЙ ГОЛОС ЦЕРКВИ

ГОДИНА ДУХОВНОСТІ

СКОЛЕ - 2017р.

На столику портрет Йосифа Сліпого прибраний вишиваним рушником. Біля портрета написані дати:1892 – 1984 та напис: «Борець за віднову і єдність Церкви, яку заборонив Радянський Союз».

Бібліотекар: «Слава Ісусу Христу. Наш захід присвячено 125–літтю від дня народження Патріарха Йосифа Сліпого, який 20 років свого життя присвятив боротьбі за легалізацію УГКЦ, за єдність Церков. Під час духовної години хочу звернути увагу присутніх, зокрема молоді, до цієї величної постаті і Великого Українця. До слова запрошуємо місцевого пароха, отця (ім’я)».

Під мелодію церковного гімну «Боже Великий, Єдиний» на сцену виходять ведучі в українському( вбранні )строї.

Ведуча. Йосиф Сліпий народився в с.Заздрість Тернопільської області 17 лютого 1892 року в селянській сім’ї. На схилі о.Йосиф писав: «Народився я і був вихований в українській християнській, хліборобській, глибоко віруючій сім’ї, яка привила мені віру в Христа і любов до Нього.

Не раз слухав від мами оповідання про суворе життя. Я висипав зерна гречки чи інші злаки, клякав на них оголеними колінами і промовляв «Отче наш»

Пригадую собі також, як я студент теології, приїхав додому і змучений положився, а мама спитала: «Чи ти вже помолився?»

Згадую про це тому, бо релігійне виховання дитини має величезне значення і вплив на подальше життя.

Ведучий. Юнак відчував покликання до духовного життя. Навчався у Львівській духовній семінарії. Тут помітили у молодого семінариста здібність до науки, надзвичайну працьовитість і побожність. Митрополит Андрей Шептицький відправив його вивчати теологію до Інебрукського університету. Там Йосиф Сліпий отримав ступінь доктора Богослов’я. А в Римі здобув ступінь приват – доцента. Вивчив італійську, французьку і англійську мови.

30 вересня 1917 року в Унівській лаврі митрополит Андрей Шептицький висвятив Йосифа Сліпого на священника.

Читець Життя дарує дві розлуки поміж щедротами землі.

Підносяться до неба руки,позначені у мозолі.

А в серці линуть щирі звуки молитви з сяйвом на чолі.

Тоді розлуку й сум розвіє молитви щира теплота.

І душу стомлену зігріє глибока віра у Христа.

Ведуча. У1922 році отець - доктор Йосиф Сліпий стає професором догматики, а з 1926 року – ректором Львівської духовної семінарії. Це був наймолодший 33 – річний ректор.

Молодий професор Йосиф Сліпий став організатором Богословського наукового товариства. За наукові заслуги Йосифа Сліпого обрали членом Наукового Товариства ім..Т.Шевченка. Завдяки зусиллям Йосифа Сліпого на базі духовної семінарії була створена академія. Ректором академії був отець – доктор Йосиф Сліпий.

17 вересня 1939 року до Львова вступила Червона армія, армія окупанта,армія безбожників. Богословська академія і Наукове товариство припинило свою діяльність.

Читець. Якось, гуляючи, побачив на дорогах –

Маневрами ідуть червоні війська…

З пістоля клятий кат стріляє у Бога,

В розп’яття, і не здригнулася рука.

На рідний край крізь далі подивлюся,

Там де сплелися дні моїх доріг.

Верба схилила віти над Ісусом,

І Божа Мати плаче біля ніг.

Ведучий. Кращі сини і доньки України, серед яких і священники, опинилися у тюрмах, а потім були вивезені у Сибір, Заполяр’я, Північний Казахстан.

В грудні 1939 року митрополит Шептицький висвятив Йосифа Сліпого на єпископа із правом спадкоємства. Після смерті Слуги Божого Андрея Шептицького 1 листопада 1944 року Владика Йосиф Сліпий стає главою Церкви – мучениці та духовним батьком українського народу і стрімко піднімається по щаблях духовної влади. Але у квітні 1945 року розпочався його хресний шлях, каторжні роботи у Сибірі. Довгих 18 років заслань у Сибірі та Мордовії. Йосиф Сліпий – мученик 20 століття за віру Христову. Це золото очищене в чорнилі. Навіть в тяжких муках не зрадив УГКЦ.

Читець. За колючу кинутий горожу, я опір свій спинить не можу.

Жить по правді – Божий заповіт, у живому світі споконвік.

Все життя учімося Бога слухать – шлях правдивий знає тільки він.

То я не один тут. Тут тисячі сміливих.

Тут тисячі кращих дочок і синів,

Що з вірою в серці, в думках легкокрилих

Шукають шляхів і доріг до щасливих,

До радісних, в світі не бачених днів.

Ведуча. В 1962 році Митрополиту Йосифу виповнилось 70 років. Представники української діаспори влаштували богослужіння і торжество на його честь. Наприкінці січня 1963 року під тиском світової громадськості і безпосередньо Папи Йоана 23, митрополита Йосифа звільнили. Але заборонили повертатися на Україну. Йосиф Сліпий їде до Риму.

Каторга не зламала митрополита. Він активно взявся за реалізацію своїх планів і мрій. В еміграції розгорнув активну діяльність. Невтомно трудився на благо української церкви. Відвідував усі українські поселення світу.

15 лютого 1965 року Папа Римський Павло 6 – й присвоїв Й. Сліпому звання кардинала Вселенської Церкви.

Вперше в історії українець опинився в центрі уваги всього світу.

Ведучий. На третьому Ватиканському соборі 11 жовтня 1963 року виступив Кир Йосиф Сліпий. Його промова справила на всіх присутніх незабутнє враження. Учасники Великого церковного собору побачили не тільки героїчного ісповідника, але й глибоко думаючого богослова, який відчував тогочасні проблеми церкви.

Кардинал Йосип Сліпий відновив видавництво журналу «Богословія», заснував Український католицький університет у Римі імені Климента Папи, а збудований храм святої Софії є зменшеною копією Київського собору Святої Софії.

Ведуча. У1968 – 1970 – х роках кардинал Сліпий відвідав країни Європи, Австралії, Північної і Південної Америки – всього 14 країн світу. Побував всюди, де живуть українські католики, встановив з ними релігійні контакти. Був прийнятий Президентом США Джерадьдом Фордом У Білому домі. Став почесним доктором Чиказького університету.

До віруючих в Україні Сліпий постійно надсилав свої Різдвяні та Великодні послання.

Читець. Співають дзвони Великодні над маревом дібров.

О, день, який до нас прийшов, ясний і сонячний сьогодні!

Усі шляхи, усі безодні в краю чужім переборов.

Співають дзвони Великодні над світлим маревом дібров.

Вдома ріки повноводні, тепло пісень, жага розмов.

Сумує серце і квітне знов, коли у ночі і дні Господні

Співають дзвони Великодні.

Ведучий. 27 листопада 1977 року Кардинал Йосиф виступив на трибуні імені Сахарова у Римі, де звинуватив радянську владу у знищенні УГКЦ. Свій виступ закінчив словами: «Я живий свідок і учасник терпінь моєї Церкви. Я не раз підносив голос в обороні віри і віруючих людей в Україні, зокрема на Папських Синодах. Роблю це обвинувачення тут перед історією і світом, щоб про кривди і несправедливість та потоптання людських прав мого народу».

Ведуча. Під керівництвом Йосифа Сліпого духовенство процвітало плідно. Настали вісімдесяті роки. Виконувати патріарші обов’язки 90 – літньому владиці стало дуже важко. Виникла необхідність мати помічника. Ним став Філадельфійський митрополит Мирослав – Іван Любачівський.

7 вересня 1984 року серце Йосифа Сліпого перестало битися. У Ватикані був оголошений 40 – денний траур. Тіло покійного Владики виставили у храмі Святої Софії. Після церковних обрядів домовина із тілом Кардинала була захоронена в крипті Святої Софії згідно його заповіту: «Поховайте мене у нашому Патріаршому Соборі Святої Софії, а як востане на волі Наша Свята Церква і наш Український Нарід, занесіть мою домовину, в якій спочину, на рідну Українську землю і покладіть її у Храм Святого Юра у Львові».

Ведучий. Пройшло довгих 7 років. Розпався Радянський Союз. Україна стала незалежною державою. В 1992 році минуло 100 років від дня народження Йосифа Сліпого. Ця дата збіглася з реабілітацією УГКЦ і перевезення праху Йосифа Сліпого з далекого Риму до рідного Львова.

27 серпня 1992 року був сумним і водночас радісним днем. В Україну повернувся її Патріарх – Кардинал Йосиф Сліпий. Не судилося йому, як Біблійному Мойсеєві, ступити живим на землю обітовану після півстолітнього вигнання.

До Собору Святого Юра, де у кришталевій труні лежав Патріарх, дні і ночі йшли і шли люди. В руках тримали свічки, які розгорялись все сильніше. Закінчився довгий хресний шлях Йосифа Сліпого.

Львів ще не бачив такого похорону і такого велелюддя. Сотні тисяч мирян вийшли на вулиці провести в останню путь свого Патріарха.

Бібліотекар. Щиро всім дякую за участь в духовній годині, яка дозволила більше дізнатись про Великого Патріарха. Це мученик за християнські переконання, який з гідністю християнина терпів страшні тортури комуністичного режиму і не зламався. По – апостольськи пророчі слова Йосифа Сліпого: «В єдності рятуйте нашу церкву від загибелі і руїни» актуальні і сьогодні.

Кiлькiсть переглядiв: 174

Коментарi