Організаційно-методичний відділ

Сколівської РЦБС

Я ЗА ТЕБЕ, УКРАЇНО,

МУКИ ТЯЖКІЇ ТЕРПІВ

Урок мужності

Сколе

2017 р.

БІБЛІОТЕКАР: Не ридать, здобувать,

Хоч синам, як не собі

Кращу долю в боротьбі!

Це направду пророчі слова Івана Франка.

Українці мужньо пройшли свою Голгофу і доказали всьому світові, що український народ непереможний. Понад 400 літ Україна була під гнітом різних поневолювачів. Але українці не корились. Постійно боролись за рідну землю, за волю, за незалежність.

Україна пережила різних загарбників: монголо-татари, поляки, німці, росіяни, айстро-угорці. Царська Росія гнобила Україну 350 років. А 70 років Україна була під гнітом російської імперії в складі Радянського Союзу.

Пропоную вашій увазі цікаву розповідь про тернистий шлях нашого народу до незалежності. Під час уроку мужності «Я за тебе, Україно, муки тяжкій терпів».

ВЕДУЧИЙ:

Любіть Україну,

Священну Русь-Україну.

Як предки великі її бороніть.

Бороніть до кінця, до загину.

В часи Київської Русі Москва була колонією України. 22 жовтня 1721 року Московія оголосила себе Російською Імперією. Так в українців вкрали історичну назву – Київська Русь.

Москвофіли перекрутили історію України, як було їм вигідно. Масову фальсифікацію нашої історії почав російський цар Петро І. в 1701 році Петро І ВПЕРШЕ видав указ про вилучення в поневолених народів усіх письмових пам’яток. Петро І завіз до Європи велику кількість істориків, яких залучили до фальсифікації історії Російської держави. Всі іноземці дали клятву про нерозголошення державної таємниці і в жодному випадку не покинути Московську державу.

ВЕДУЧА:

Справу Петра І продовжила імператриця Катерина ІІ. 4 грудня 1783 створила комісію в складі 10 чоловік-істориків, які десять років переписували історію. В 1792 році, «Катеринська історія» побачила світ.

Катерина ІІ навіть звільняла неугодних їй гетьманів Запорізької Січі, а призначала своїх приближених. В 1750 році Катерина ІІ призначила гетьманом свого придворного Кирила Розумовського. Але він не оправдав її довіри – чесно служив Україні. Розумовський в Україні провів адміністративну і судову реформи. В 1763 році в Глухові створив Генеральне зібрання – прообраз теперішнього парламенту. Тому Катерина ІІ звільнила Кирила Розумовського і ліквідувала посаду гетьмана. Керував державою, як раніше, Кошовий.

ВЕДУЧИЙ:

В 1775 році російські війська за сумнозвісним наказом Катерини ІІ окупували Запорізьке військо і вщент зруйнували символ української державності СІЧ, а останнього Кошового Петра Кальнишевського ув’язнили.

Цариця Катерина ІІ вчених і талановитих українців переманювала на службу в Росію. Григорій Сковорода відхилив запрошення цариці і сказав: «Мені дудка і вівця дорожче царського вінця».

Тарас Шевченко в поемі «Сон» чудово охарактеризував царицю Катерину ІІ і царя Петра І.

ЧИТЕЦЬ:

Цариця – небога,

Мов опеньок засушений

Тонка, довгонога,

Та ще на лихо, сердешне

Хита головою.

Лишенько з тобою,

Я не бачив тебе, цяце жодного разу.

Диво – цариця,

Мов та чапля між птахами,

Скаче, бадьориться.

О Боже наш милосердний!

О царю поганий,

Царю проклятий, лукавий,

Аспиде неситний!

Що ти зробив з козаками?

Болота засипав благородними костями;

Поставив столицю на їх трупах катованих1

І в темній темниці

Мене голодом замучив у кайданах1

Царю! Царю!

Веселися лютий кате,

Проклятий! Проклятий!

Україно! Україно!

Бездітна вдовице!

ВЕДУЧА:

Велику роль у визвольній війні із російськими військами відіграли Українські Січові Стрільці. Запеклі бої проходили на горі Ключ і Маківка. На Ключі загинуло 26 усусів. В битві на Маківці загинуло 42 січові стрільці, 75 зазнали поранення, 35 потрапили в полон до росіян.

Три дні та три ночі там шаліли бої.

Маківку вдержали! Хто ж це ті Герої?

Це в основному студенти Львівських ВУЗів. Найстарішому Максим’яку Миколі виповнилося 28 літ. Всі стрільці були родом із Галичини – Львівської, Франківської, Тернопільської, Чернівецької областей.

Цвіт народу, стрільчики – соколи

Маківку вдержали, орду побороли!

ЧИТЕЦЬ:

На Бескидах бій гуде,отаман стрільців веде.

Виринають з чорних туч гори – Маківка і Ключ.

Коли ви вмирали, вам дзвони не грали,

Ніхто не заплакав за вами,

Лиш в чистому полі ревіли гармати

І зорі вмивались сльозами.

Коли хоронили вас в темну могилу,

Від крові земля почорніла!

Під хмарами круки стадами літали,

І бурею битва гриміла.

Ой Маківко, нещаслива,

Скажи ти зрадлива,

Скільки наших воїнів із світу ізжила?

ВЕДУЧИЙ:

Червона армія активно готувалась захопити Європу. Біля українських кордонів зосередила тисячі танків, гармат, літаків, гори бомб і снарядів та мільйони солдатів. Але план не спрацював. Німеччина першою напала на Радянський Союз 22 червня 1941 року. В Другій Світовій Війні загинуло 15 мільйонів українців. Восени 1941 року німці почали терор українцям, які боролись проти німецької окупації. Політично активних українців розстріляли в Бабиному Яру біля Києва – всього 621 оунівця. Серед них українську поетесу Олену Телігу. На примусові роботи до Німеччини насильно вивезли 2 мільйони українців. Їх в Німеччині називали «Остарбайтерами».

ВЕДУЧА:

Після німецької коричневої чуми Україну окупувала червона російська чума. Червоний окупант - москаль був більш жорстокий, зухвалий, людиноненависницький. В Гітлерівській Німеччині було декілька десятків таборів, а в Радянському Союзі - аж 230. Слуги диявола, червоні НКВДисти ловили українців ,особливо молодь, і відправляли в Сибір на каторгу ешелонами в скотовозах. Багато людей по дорозі в Сибір від жахливих умов померло. В Сибірські Концтабори депортували родини, цілі села на 15 років. Більшість в’язнів там померли, не повернулись до рідних домівок. Всім відома про цей період історії коляда «Сумний Святий Вечір», яка досі кожну людину зворушує до сліз. «Мамо, мамо, де наш тато? Чом із нами не вечеряє?» - запитує маму дитина. Мама із трепетом відповіла дитині: «Наш тато в далекім Сибірі споминає Святий Вечір в нашій славній Україні». В багатьох українських родинах не один рід був Святвечір.

ВЕДУЧИЙ:

Роману Шухевичу вдалося об’єднати збройні формування в єдину Українську Повстанську Армію.

Ой, там далеко на Волині створилась Армія УПА,

Щоби воскресла Україна і завітала свобода!

УПА протистояла російській і німецькій армії. УПА, як свого часу Запорізька Січ, стала військом – державою. За козацько-січовим звичаєм всі бійці УПА мали бойові псевдо. Оунівці організували боротьбу українського народу аж до 1954 року. Їх досі називають в Росії «бандерівцями». З 1954 року УПА перенесла свою діяльність за кордон. Російські шпіони і там їх переслідували. Степана Бандеру вбили в Мюнхені 1959 року.

ВЕДУЧА:

Українці не корились московським окупантам. Були створені визвольні рухи шістдесятників і сім десятників, які боролись проти русифікації українців. За любов до рідної мови, української пісні і літератури їх називали «дисидентами» і засилали в сибірські тюрми як політв’язнів. Але комуна не змогла зламати прагнення українців до волі і заборонити любити неньку – Україну.

ЧИТЕЦЬ:

Любіть Україну, козацькі сини ,

Вона в нас, як мати єдина.

Любіть Україну, шануйте її –

Із нами вона не загине.

Любіть Україну, вона в нас єдина,

Другої нема і не буде!

ВЕДУЧИЙ:

В 1991 році Україна стала вільною, суверенною країною. Українці очікували змін на краще. Але комуністи миттєво «перефарбувались». Вийшли з лав комуністичної партії і залишились на своїх посадах. Влада в Україні опинилась в руках олігархів, які дбали про власне збагачення, а не про Україну і її громадян. Влада, яка здавалася українською, бо чиновники сиділи під синьо-жовтими прапорами і тризубом над головою, берегли свої теплі крісла і збагачувалися шляхом зубожіння власного народу.

ВЕДУЧА:

П’ять років український люд терпів олігархічні владі. В листопаді 2014 року людський гнів переріс у Помаранчеву революцію. Весь світ заговорив про Україну з повагою та надією на Євроінтергацію. Гасло Революції «Нас багато, нас не подолати!» звучало на мітингах по всій Україні.

Але обраний народом Президент Віктор Ющенко із «любими друзями» - близьким оточення не виправдали сподівання народу. Тому в 2010 році через розчарування народу і недовіру до влади на президентських виборах переміг Віктор Янукович.

ВЕДУЧИЙ:

При Януковичу розпочався курс на зближення з Росією, керував Україною по вказівці Кремля і під диктовку російського президента Володимира Путіна. Янукович відмовився від Євроінтергації. Українці не хотіли терпіти тирана, в листопаді 2013 року вийшли на Євромайдан. Почалась Революція Гідності, яка тривала два місяці.

Нелюд Янукович проти мирних мітингувальників кинув всі силові структури і «рилисто», які безжалісно розстрілювали мирних беззахисних людей. Загинуло понад 100 людей, багато поранених і пропавши безвісти. Серед Героїв-українців були білоруси, вірмени, грузини, росіяни.

ЧИТЕЦЬ:

Шляхетні рицарі звитяжні,

Пульсує в них український ген.

Пліч-о-пліч з Вами на майдані

Брат – білорус і брат – вірмен.

ВЕДУЧИЙ:

Герої Небесної Сотні постійно споглядатимуть за нашими вчинками із небес. Всі Герої із Майдану ввійшли у Небесну сотню. Україна поповнила список вдів, сиріт, скорботних батьків. Україна заплатила дорогу ціну за свою свободу. Майдан переміг озброєну до зубів банду Януковича, його бандюковичів та кремлівських поплічників. Сам диктатор Янукович безперешкодно втік до своїх «друзів» в Росію і вивіз КАМАЗ вкраденої валюти у своїх співвітчизників, тобто в нас з вами. Багато його однопартійців – регіоналів знайшли рилисток в Росії та інших країнах.

ЧИТЕЦЬ:

Стоїть в скорботі Мати-Україна,

Одягнена в жалобне вишиття!...

Минеться все – відновиться руїна,

Лише синів не повернути до життя!

ВЕДУЧА:

Після масового розстрілу майданівців 20 лютого 2014 року та втечі з України Януковича «зелені чоловічки» – путінські війська захопили Крим, а потім Донбас. Згідно плану Кремля створили ДНР і ЛНР. Більшість майданівців зразу пішли добровольцями в АТО на Східну Україну, щоб не допустити путінську навалу вглиб України та Європу. Ми є свідками жорстокої агресії російських військ. А Путін запевняє світ, що його військ в Україні немає. АТО ще більше згуртувало український народ. Від старого до малого, від бізнесмена до пенсіонера – всі допомагають воїнам АТО, які дають відсіч терористам, сепаратистам, банді російських найманців.

ВЕДУЧИЙ:

Україну вам не здолати. На нашому боці правда – ми захищаємо свою землю. З нами Бог!

Всі нам будуть помагати –

Господь Бог і Божа Мати!

Боже нам єдність подай!

Держава вартує чогось, якщо вміє себе захистити. Ніхто нам не збудує держави, крім нас самих. Запануємо ми у своїй країні, коли переможемо ворога – агресора.

ЧИТЕЦЬ:

Не тужіть, не турбуйтеся, рідні,

Що бої, мов громи, урагани…

Ми терени відстоюємо східні.

Нині тут наш черговий Майдан!

Любіть Україну, як сонце любіть,

Як вітер, і трави, води…

В годину щасливу і в радості мить.

Любіть у годину негоди.

ВЕДУЧА:

Україна дивує світ своєю мужністю і стійкістю проти світового монстра – Путінської Росії. На його совісті плач сиріт, матерів, вдовиць за рідних,які не повернулись додому.

Дорогі наші захисники, благаю вас залишайтесь ЖИВИМИ, щоб розповісти сучасника і майбутнім поколінням всю правду про Новоросію, ДНР і ЛНР!

Нехай кожен з нас відчує відчує гордість за нашу державу. Ми – діти твої, Україно!

Ми – українці!

Живи, Україно, живи для краси

Для сили, для правди, для волі!

Степан Бандера говорив: «Настане час, коли один скаже: «Слава Україні!» – і мільйони відповідатимуть: «Героям Слава»!». Богу дякувати ми дожили до цього часу. Україна вільна, незалежна, суверенна держава, яку визнає світ. Дорогу ціну заплатили українці за свою незалежність. Сильна любов до Батьківщини, віра в Бога і палкі молитви давали їм силу, витримку в годину лихоліття.

БІБЛІОТЕКАР:

Я щиро вірю в невмирущість української нації і в те, що Україна ніколи не втратить своєї державності, незалежності, рідної мови, культури, віри своїх батьків. Майбутні покоління збережуть всі ці цінності, які власною кров’ю вибороли їхні предки. Хочу закінчити захід словами великого сина України Тараса Шевченка, який благав українців: «Любіть Україну…За неї Господа моліть.»

Сколівська централізована бібліотечна система

Організаційно-методичний та бібліографічний відділ

Вікторина

«Східцями століть»

Сколе 2016

Шановні користувачі!

24 серпня Україна відзначить 25-ліття своєї Незалежності. Щоб краще пізнати історію багатостраждальної України, боротьбу українців за волю пропоную прийняти участь в даній вікторині. Переможець вікторини отримає приз.

- Яка найдавніша відома стоянка українців? (Біля села Королево на Закарпатті в кам’яну добу, яка датується мільйоном років до н.е.)

- Як називається перший твір про початок життя в Україні? (Повість минулих літ Монаха Нестора)

- На який період історії припадає мідна доба? (4-3тис. років до н.е.)

- На який період історії припадає бронзова доба? (3-1 тис. років до н.е.)

- Чим характерна залізна доба? (1 тис. років до н.е. Залишилось багато письмових згадок про Україну. Грецький поет Гомер написав «Велесову книгу» про життя українців в цей період)

- Як називається останній період історії до н.е.? (Велика Скифія)

- Який учень Ісуса гуляв вздовж Дніпра перші роки нашої ери? (Апостол Андрій проповідував на Україні християнство. Благословив гори над Дніпром. Сказав, що тут буде величне місто. І Бог воздвигне в ньому багато храмів. І поставив на цих горах Київ)

- Хто заснував Київ? (Брати-князі: Кий, Щек, Хорил і їхня сестра Либідь)

- На початку Київської Русі хто займав керівні посади? (Жінки. Цариця Амага забрала владу у свого чоловіка-пияка і успішно царювала та управляла Київською Руссю. Жінки були вправними воїнами і вершниками. Мали сильний характер і були войовничими. В наш час деякі жінки схожі на них. Займають високі посади і є головою сім’ї.)

- Видатна княгиня Київської Русі? (Княгиня Ольга)

- Коли був розквіт Київської Русі? (9-11 століття, почався при князю Ярославу Мудрому)

- Коли відбувалась боротьба війська запорізького за землі Київської Русі? (Друга половина 16 ст.)

- Період повстанських війн гайдамаків і опришків? (1715-1770)

- Час падіння Київської Русі? (1760-1793 роки)

- Коли відбувалось національно патріотичне відродження України? (1890-1917рр.)

- Роки існування Української Народної Республіки? (1917-1918рр.)

- Коли існувала Карпатська Україна. Її президент? (1938-1941рр. Августин Волошин)

- Дата створення УПА? (14 жовтня 1942 року)

- Скільки часу тривала Друга Світова Війна? (1941-1945рр. чотири роки або 1418 днів)

- Скільки життів забрала Друга Світова Війна? (47 мільйонів людей, 15 мільйонів українців і лише 6 мільйонів німців)

- Скільки років Україна була під гнітом царської Росії? (350 років, а під гнітом більшовицької імперії Радянського Союзу 70 років)

- Коли Україна визнана незалежною? (1 грудня 1991 році на Всеукраїнському Референдумі)

- Державні символи України? (Тризуб, який замінив п’ятикутну зірку Радянського Союзу, синьо-жовтий стяг який замінив червоний прапор Радянського Союзу та Гімн «Ще не вмерла України», який замінив гімн УРСР)

- Коли відбулась Помаранчева Революція? (Листопад 2004 року)

- Коли була Революція Гідності? (Листопад 2013-лютий 2014 року)

- Початок АТО в Україні? (20 лютого після анексії Криму)

- Чому Росія не вважає Крим українським? (Катерина ІІ у 1783 році приєднала Крим до Росії, а Хрущов в 1954 році віддав півострів Україні. З нагоди 300-ліття Переяславської Ради, на якій відбулось возз’єднання України з Росією.)

Організаційно-методичний та бібліографічний відділ

Сколівської РЦБС

ДОРОГА ДО ЩАСТЯ,

ДО ВОЛІ

Урок державності до 25-ліття Незалежності України

Сколе 2016 р.

Мудрого – не одурити,

Чесного – не купити,

Мужнього – не здолати.

Роман Шухевич

На фоні мелодії (тихої) пісні Т. Петренка «Україно»

Бібліотекар. Наша зустріч присвячена25-роковинам Незалежності України. Чверть століття ми живемо у вільній Незалежній країні. Нелегким був шлях українського народу до волі. Господь почув благання українців, почув їхні щирі молитви. Відбулось диво, здійснились мрії українського народу – без крові, без жертв Україна стала вільною. Хто б міг подумати, що розвалиться могутній Радянський Союз. І 15 республік-сестер, як їх називали совєти-більшовики, стануть незалежними. В людей не можливо – в Бога все можливо.

Україна вже вільна, хоч ярмо мала.

Не одні окупанти плюндрували як могли.

Та вона повстала нескорена і горда.

Сьогодні нам, як ніколи, необхідно берегти Україну від російського агресора, який третій рік веде війну на Донбасі. Сплюндрував велику територію Донецької і Луганської областей, анексував Крим. Понад 10 тисяч наших воїнів загинули від рук Путінських найманців. Але Путін не поставить наш народ на коліна. Ми вистоїмо, бо з нами Бог. Боже, Україну збережи. Господи, помилуй нас!

На фоні тихої меленої пісні Т. Петренка «Господи, помилуй нас».

Ведучий.

В нас велике свято нині,

Всі прапори жовто-сині,

Вітер прапор розвіває,

Україну звеселяє.

Україно моя! Батьківщино моя! Ти – молода Незалежна держава, але історія твоя сягає сивої давнини. Багата і щедра наша країна була і є ласим шматочком для інших народів. Україна – країна неземної краси, справжній рай на землі. Впродовж всієї історії українці оборонялись від ворогів і що разу скидали з себе пута і стверджували: «Ми – українці!».

Ведуча.

Тож будьмо, браття, одностайні.

Живімо в згоді, - захід – схід!

Коли ми разом,- пам’ятаймо,-

Ми – незборимий моноліт.

Згадуючи пророчі Кобзареві слова «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля», перегортаємо у пам’яті сторінки нашої славної і трагічної історії. Вшановуємо видатні постаті українців: Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Данила Галицького, Івана Мазепу, Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, Симона Петлюру, Степана Бандеру. Скільки велетнів народила мати - Україна!

Ведучий. Як там трапилось, що маючи таких славних предків і такі звитяжні приклади для наслідування Україна стала зубожілою відсталою державою? Чому так довго йдемо до Євросоюзу? Ми повинні освідомити: ми не прибульці, ми – господарі на власній землі. Будьмо єдині в своїх помислах і діях. Будуймо вільну, квітучу країну.

Нелегко бути українцем, коли сусіди – вороги.

Коли вічно під прицілом і тільки пастки навкруги.

На фоні тихої пісні (на вибір).

Ведуча. Довгі роки наші недруги поступово витісняли нашу рідну солов’їну мову замінюючи своєю – російською. Проводили русифікацію в Україні.

Яке то щастя розмовляти,

Вміти читати і писати.

Яке то щастя мати мову,

Якою створений «Кобзар»!

Оту святу, многовікову –

Наш найдорожчий Божий дар.!

Ведучий. В 21 столітті ми змушені доводити світові, що ми – українці. А український народ – неповторний, вибраний Всемогутнім Богом. Україна – це справжній освячений рай.

Наш народ не вмре, бо він не темна маса.

Є в нього слово і пісня віща,

Що народилась муками Тараса.

Ведуча. Ми повинні нашим дітям прививати любов до Батьківщини, до рідної мови. Виховувати їх патріотами України.

Що то є Батьківщина, -

Запитала в тата дитина.

Тато розповів на це своїй дитині:

«Це, моя дитино, все що ти так щиро любиш.

Це наша держава!

Щасливою хочемо бачити її!»

Ведучий. Наша Ненька - Україна понад 400 літ терпіла гніт різних поневолювачів. Це був гніт польський, австро-угорський, німецький, румунський, московський. Українці не корились жодному гніту і завжди піднімались на визвольну боротьбу. Були і поразки і перемоги. В усі часи в українців була мета бачити Україну вільною країною.

В ті далекі роки, коли земля горіла

Щоби свободу зберегти вас звела Україна.

А ви такі ще молоді назустріч вийшли долі

Вам співали солов’ї і світили ясні зорі.

Ведуча.

На поклик серця і душі від рідних і від дому,

Ішли воїни в день і вночі п шляху крутому.

То мужні лицарі були з козацького роду

Свободу в серці берегли і гідність для народу.

На фоні тихої мелодії пісня «Гей у лузі червона калина».

Галичина була ареною великих боїв російської айстро-угорської армій. Активні бойові дії проводили Українські Січові Стрільці. В боях на горі Маківка полягло 50 усусусів, найстаршому було 28 літ. Це в основному були студенти вузів Львова і Франківська. На горі Ключі знайшли свій вічний спочинок.

На Бескидах бій гуде, отаман стрільців веде.

Виринають з чорних туч – Маківка і Ключ.

Ведучий. Вагомий внесок у боротьбі за волю народу внесла Українська Повстанська Армія, яка поставила собі за мету звільнити Україну від москалів.

Подвиг їхньої боротьби

Під Тризубом держави.

Вони зробили, що змогли

Для Вас не ради слави.

І знов прийшла важка пора.

Ми взяли в руки зброю.

І як вояки УПА

Ідем у бій за волю!

На фоні мелодії «Чом, чом земле моя».

Ведуча.

В Україні стала загроза Сувернітету і незалежності. Народ піднявся на революцію Гідності в листопаді 2013 року проти мирних повстанців банда Януковича кинула озброєних беркутівців. Євромайданівці падали скошені прицільним вогнем. Падали чиїсь сини, чиїсь батьки, чиїсь друзі, чиїсь сусіди. Але ніхто з них не відступив, хоч і помирати ніхто не хотів. Героїв майдану назвали Небесною Сотнею. Цю бійню власному народові влаштував четвертий Президент України Віктор Янукович, якого українці прокляли на віки. Він не хотів чути благання, плач, стогін своїх співвітчизників і 22 лютого 2014 року втік в Росію.

Ведучий. (на фоні тихої мелодії пісня «Плине кача»)

Не плач, матусю, я ще повернусь.

У снах до тебе я прилину, мамо.

До рук твоїх тихенько притулюсь.

І запечу свою криваву рану.

Євромайданівці змінили історію України ціною власного життя. В Небесну Сотню влився наш земляк із Сколе Олег Ушневич. Олег був на Майдані від початку і завжди на передовій. Мав обпечені ноги через вибух шумової гранати, але Майдан не покинув. В свою останню ніч з 19 по 20 лютого Олег зачитував свої вірші, які присвятив Україні і своїй дівчині, з якою познайомився на Майдані. Доля відміряла Олегу 31 рік життя. 20 лютого в Олега влучили дві снайперські пулі. Одна в шию, а коли упав то снайпер вистрілив ще раз у бік. Помер Олег у готелі «Україна», через те що йому не надали своєчасно медичну допомогу. Поруч із Олегом був Отець Любомир Сапринюк із церкви с. Жупани. Отець Любомир закрив Олегу очі, прочитав молитву-прощення над ним. Потім супроводжував покійного із Києва до Сколе, прийняв участь у похороні.

Немає нічого ціннішого за людське життя.

За ваше майбуття в бою загинув,

Від кулі смертельної впав наш земляк…

Україно, Мати рідна, своїх Героїв не забувай!

Понад Майданом стелиться туман.

Ніхто не забутий, ніщо не забуто!

Мати-Україна. (молода дівчина в українського національному одязі.)

Сьогодні проливається кров моїх синів, моїх соколів. Понад два роки топче українську землю російський окупант. «Зелені чоловічки» захопили Крим. Понад десять тисяч моїх синів вже віддали своє життя за цілісність України.

Благаю вас палко моліться в усіх церквах, щоб Господь захистив мене і синів моїх, щоб до переможеного кінця.

Царице Небесна, Матінко Пресвята, від горя – біди охороняй мене – Україну. Своєю любов’ю врятуй мій народ, в горі і нужді допомагай. Поможи з колін підвестись, Свята Заступнице. Україну вільною зроби. Ми твої діти, Небесна Нене. Боже Україну збережи!

Ведуча. На вівтар свободи поклали своє життя чотири Герої Сколівщини: два славчанини Кузьмін Любомир та Супрун Сергій, Гриців Володимир із Волосянки та Володимир Береза з Тухольки. Пам'ять про них житиме вічно в наших серцях. Майже щодня смерть забирає українців в АТО. А негідників в той час ділять портфелі і збагачуються на людській кривді. Не задумуються над тим, що за свої вчинки відповідатимуть якщо не самі, то їхні нащадки. Великий Кобзар залишив нам пророчий клич:

Борітеся – поборите!

Вам Бог помагає,

За вас сила, за вас воля

І правда святая.

Ведучий.

Слава тобі, Україно. Слава вовіки віків

Мирнеє сонце засвітить і в мирі розквітнеш то знов!

Я вірю у розквіт моєї землі і щастя твоє, Україно!

Минуться незгоди. Забудуться жалі. На краще відбудуться зміни.

Ведуча.

Про тебе почують народи усі.

Про славне твоє воскресіння.

Я вірю у щастя моє на землі,

У силу твою, Україну!

Гімн України «Ще не вмерла України» - виконують всі присутні.

Бібліотекар. Щиро дякую всім за участь в нашому заході приуроченому 25-літтю Незалежності України.

Бажаю всім мирного неба, здоров’я, добробуту, довгих років життя. Слава Україні.

Всі. Героям Слава.

Організаційно-методичний та бібліографічний відділ

Сколівської РЦБС

БУДЬТЕ МИЛОСЕРДНІ ЯК ОТЕЦЬ ВАШ НЕБЕСНИЙ

Година духовності

Сколе 2016р.

На столі Фігурка Богоматері, Ікона прикрашена рушником, духовна література і часописи. Захід проходить на фоні тихої мелодії духовних пісень на вибір.

Любіть Отця, як я – душею,

А ближнього свого, немов себе.

Бібліотекар. Слава Ісусу Христу! Ми сьогодні зібрались так масово, щоб спілкуватись про Боже Милосердя. Папою Римським 2016 рік оголошено Роком Милосердя. Годину духовності «Любіться, сестри і брати» приурочено Року Милосердя.

Ведуча. Милосердя двері відкрий нам, Благословенна Богородице, щоб надіючись на Тебе, ми не погибнули, але щоб ізбавились Тобою від бід, Ти бо єси спасення Роду Християнського. Із всіма тривогами, болями, невдачами, ми прибігаємо до Матінки Божої – Небесної Заступниці всіх християн.

Коли в моїм серці надія згасає,

Коли моє серце в грудях болить,

Тоді я до Матінки мерщій поспішаю,

Вона зрозуміє, порадить, простить.

Ведучий. Ісусе, занурюємось у Твоє Боже Милосердя вихваляючи його. І просимо Божого Милосердя для Святої Церкви і України. О, Крове Христова, котра виплила із Серця Христового Як джерело Милосердя для нас. Ісусе, уповаємо на Тебе. Збережи нашу Неньку-Україну і нашу Церкву Святу для прийдешніх поколінь українців. Боже Наш, не віддаляйся від нас. Поспіши нам, Господи, на поміч.

Ведуча. Святість Ісуса Христа є ідеалом для всіх часів і всіх народів починаючи з його народження, бо вона досконала. У Вифлеємі не знайшлося місця для народження Христа Спасителя. Свята родина знайшла собі притулок за містом у бідному вертепі. І тут в яслах на сіні народився Ісусик. Першими привітали Божого Сина бідні пастушки. Вони принесли йому скромні, але щирі подарунки.

Ведучий. Христос – це дійсність якого не можна легковажити. Християни мають зберегти єдність віри та єдність Христової Церкви. Український народ радіє, бо може вільно прославляти свого Творця. Наша церква швидко відновилась, вийшла з підпілля. В підпіллі перебувала 45 літ. З 1946 року після псевдо Собору УГКЦ була заборонена більшовицькою владою. Нам християнам треба організувати християнське життя в наших сім’ях, громадах.

«Переповідуйте Євангелію всякому творінню. Хто увірує і охреститься, той буде спасенний, а хто не увірує, той буде осуджений» (Євангеліє від Марка 15-16). Ми повинні усвідомити наше місце в світі духовному. Господь стежить за нашими вчинками. По ділах наших Ісус буде нас судити.

Колись усіх судитимуть нас строго…

Як жив? Що робив? І що залишив людям?

І будемо всі дивитися у вічі Богу.

Отож подумайте, допоки ще не пізно.

Покайтеся, змініть своє життя на краще.

Бо діти вас осудять грізно!

Ведучий. З допомогою Божого Милосердя ми зможемо почути від Ісуса слова: «Прийдіть до Мене, благословенні Отця Мого, візьміть у спадщину Царство, що було приготоване вам від створення світу. Бо я голодував і ви дали мені їсти; мав спрагу і ви напоїли мене; чужинцем був і ви мене прийняли; нагий був і ви мене одягли; хворий був і ви навідались до мене; у тюрмі був і ви прийшли до мене. Бо коли ви чинили одному з моїх найменших, ви це мені зробили». (Євангеліє від Матея 25,34-36).

Ведуча. Не рідко нарікаємо на долю, на терпіння, на хвороби. Якщо Бог дає нам хрест, то такий який нам під силу нести. Або хтось допомагає нам нести, як Кириней допомагав Ісусові. «Візьміть ярмо моє на себе і навчіться від мене, бо я лагідний і сумирний серцем». (Євангеліє від Матея 11, 29). Якщо Господь посилає на нас терпіння - то все за наші гріхи. Або за гріхи наших предків. Вчімося бути тихими і смиренними. Серцем сокрушенним і смиренним Бог не погордить.

Ведучий. Стати досконалими зможемо з допомогою Милосердя.

Діла Милосердя щодо душі.

1.Грішника навернути.

2.Невіжу навчити.

3.У сумніві порадити.

4.Кривду терпеливо зносити.

5.Сумного потішити.

6.Образу із серця прощати.

7.Молитися за живих і мертвих , а також ворогів.

Ведуча.

Діла Милосердя щодо тіла.

1.Голодного нагодувати.

2.Спраглого напоїти.

3.Нагого зодягнути.

4.Подорожуючого у дім прийняти.

5.Недужому послужити.

6.Вязненого відвідати.

7.Померлого поховати.

Ведучий. Для чого творити Діла Милосердя? Це нагода, щоб заслужити спасіння. Царство Небесне здобувається силою. Чи легко творити Милосердя? Легко, якщо є бажання. Мати індійська монахиня Тереза займалась Милосердям 40 літ. Творила добро, дарувала радість іншим, допомагала потребуючим. Заснувала лікарню для хворих на проказу. Там дбайливо доглядала за хворими, обробляла рани. Життя Матінки Терези – це приклад для всіх народів і всіх часів.

Ведуча. Сьогодні багато волонтерів наслідують Матінку Терезу. Допомагали раненим на Майдані під час Революції Гідності. Багато волонтерів в зоні АТО, у військових госпіталях допомагають медикам виходжувати хворих бійців. Збирають продукти, одяг, військову амуніцію, доставляють на блок - пости. Волонтери збриють кошти на лікування дорослих і дітей та на інші цілі.

Бібліотекар. Я вірю, мої любі, що ця година духовності змінить вас. Ви навчитесь прощати, не будете тримати жаль в серці на когось, простите всіх кривдників. Налаштуєте своє серце, щоб поширювати любов на оточуючих. Станете добрими, співчутливими, люблячими, милосердними.

Ісус стоїть біля дверей вашого серця. Дайте йому шанс замешкати у вашому серці.

Будьте милосердні не тільки в Рік Божого Милосердя, а все своє життя.

«Блаженні милосердні, бо вони зазнають милосердя». (Євангеліє від Матея 5,7).

Українські люди, Христос з нами буде!

Дякую всім за участь в даному заході.

Прошу спільно виконати церковний гімн «Боже великий, єдиний»

Сколівська районна бібліотечна система

Організаційно-методичний та бібліографічний відділ

БІБЛІОТЕКАР-ПРОФЕСІЯ ДУШІ

Творчий портрет

Сколе 2016

«БІБЛІОТЕКАР - розпорядник долі книг. Бібліотекар – перший стимулятор читацького інтересу. Бібліотекар - проповідник, який допомагає книзі знайти дорогу до серця читача».

Яковлєв Ю.

Ці слова також стосуються завідувача Корчинської книгозбірні Коваль Г.М., яка вже два десятки літ на даній посаді. Галина Миколаївна – уважна, привітна, комунікабельна. До кожного користувача має індивідуальний підхід. Знає читацькі інтереси кожного користувача відповідно їх віку, професій, соціального стану, читацьких захоплень.

Народилася 22 травня 1973 року в родині Миколи Йосиповича та Ярослави Миколаївни Комарницьких у мальовничому карпатському селі Корчин.

Зростала дівчинка в порядній, трудолюбивій, дружній родині. Батько Микола Йосипович працював у місцевому колгоспі ім. Б. Хмельницького, і в НПП «Сколівські Бескиди». Мама Ярослава Миколаївна була електромонтажником на заводі «Іскра», технологом в колгоспі ім. Б.Хмельницького. батьки Галини в трудових колективах були зразковими працівниками та шанованими людьми. І наставниками для молоді.

Вдома в родині Комарницьких панувала любов, злагода, взаємоповага, взаєморозуміння. Подружжя належно виховали троє діточок. Ярослава Миколаївна мали двійняток Іринку та Володика. Нажаль, доля розпорядилась по-своєму. Іринка померла чотири місячним немовлям. Володя в 22-річному віці відійшов у вічність, залишив дружину і синочка. В подружжя Комарницьких є донечки Люба і Галина.

Галина в рідному Корчині закінчила восьмилітню школу. Продовжувала навчання в Підгородецькій середній школі. Любила гуманітарні дисципліни. Була старостою гуртка рідної мови і літератури, активною учасницею шкільного хору та ансамблю. Приймала участь у районних конкурсах першої медичної допомоги і займала перше місце. Відпочивала у таборі «Артек» у Криму, як зразкова учениця.

Після закінчення десятилітки дівчина пішла працювати на Корчинський завод ЛВО «Іскра». Без відриву від виробництва навчалась на заочному відділенні Харківського торгово-економічного інституту.

Жителька Корчина, завідувач Крушельницької книгозбірні Безушко Марія Йосипівна (нажаль, вже покійна), організувала сільський драмгурток при Корчинському народному домі. Взяла в гурток молоду Галину Комарницьку. Дівчина із ентузіазмом артистично виконувала кожну роль у п’єсах, виставах. Марія Йосипівна побачила культурологічні здібності дівчини і порекомендувала їй вступити в училище культури.

Галина без вагань, з радістю сприйняла цю ідею. І вступила в Самбірське училище культури. В училищі приймала участь у драмгуртку. В 2006-2008 роках здобувала професію бібліотекаря. На іспиті із ораторського мистецтва асистентом був журналіст із Львівського радіо і запропонував студентці роботу на обласному радіо. Але Галина відмовила, її не вабило міське життя. Вона любила рідний Корчин.

Училище культури закінчила із відзнакою, тобто із червоним дипломом. 21 лютого 1997 року отримала призначення на роботу в Корчинську бібліотеку. Почала із 0,25 посадового окладу та мізерну зарплату отримувала 25 гривень. Але не шукала більш оплачувану роботу – сильно полюбила свою посаду зав бібліотекою. Спільно із Народним домом проводила масові заходи, вистави. В більшості сама складала сценарії масових заходів. Навіть сама їх організовувала. Аудиторію завжди велику збирала у Народному домі. Вдячні глядачі сільських аматорів нагороджували бурхливими оплесками і оваціями: «Браво!»

Галина Миколаївна вже 11 років є керівником драмгуртка при Корчинському народному домі. Односельці охоче дивляться вистави сільських аматорів під керівництвом Галини Миколаївни. Також їздять із виставами у навколишні села, там їх також тепло зустрічають. Сільський голова Труханова Булак Надія в районному часописі «Бойківська думка» написала подяку гуртківцям за чудовий виступ в Труханові.

Із драмгуртківцями також готує вертеп, відвідує кожну оселю сповіщаючи веселу новину про народження Месії. Драмгуртківці особисто виготовляють костюми, декорації і атрибутику.

Завідувач бібліотеки співпрацює із всіма організаціями Корчина. Приймає активну участь у громадському селі рідного села. 12 років є депутатом виборчого округу № 3 в Корчинській сільраді. Завжди оправдовує довір’я своїх виборців.

На сході села громада Корчина обрала Галину Миколаївну головою Громадської організації «Агенція розвитку села Корчин», яку вже три роки очолює.

В бібліотеці для користувачів створила комфортні умови для роботи з книгою, періодикою та проведення цікавих масових заходів. Впроваджує нові форми і методи бібліотечної роботи. Проводить акції: «Приведи друга у бібліотеку», «Подаруй бібліотеці книгу», «Живи, книго».

Оформила куток малюка, в якому багато іграшок, розмальовок і саморобок . Тут проводить Бібліоняню. Діточки спільно читають, малюють, спілкуються, проводять ігри. Галина Миколаївна читає їм в голос книги, обговорює прочитане, проводить гру «Чи уважний ти читач?». Це в основному вихованці ДНЗ «Зірочка». Зробила світлини видатних місць Корчина і оформила фотовиставку «Як тебе не любити, село моє?» Під кожною фотографією помістила короткий опис . виставка приваблює всіх відвідувачів бібліотеки.

Належну увагу приділяє користувачам із обмеженими можливостями. Провідує їх вдома, проводить з ними бесіди-роздуми, розповідає про цікаві новини в Україні та світі.

Щороку приймає участь у Всеукраїнському конкурсі «Кращий читач». Переможців І туру конкурсу возить у Сколівську районну бібліотеку для дітей на ІІ тур конкурсу. Там є юні читачі демонструють чудові знання із української літератури та літератури народів світу. За це отримують грамоти, дипломи, подяки.

Докладає Галина Миколаївна максимум зусиль по збиранню матеріалів про історію Корчина, видатних земляків, про героїчну боротьбу односельчан із різними поневолювачами: австро-угорськими, німецькими, совєтськими. До послуг користувачів естетично оформлений альбом «Історія Корчина» і «Фольклор рідного села», тема «Видатні люди нашого села», інформаційний список літератури «Література про Корчин», ксерокопії всіх публікацій із «Бойківської думки» про Корчин. Також склала список односельчан, які віддали життя за волю України «Коли ви вмирали, вам дзвони не грали». Краєзнавчі матеріали допоможуть всім бажаючим вивчити історію рідного Корчина.

Завідувач бібліотеки одноразово нагороджена грамотами, подяками за сумлінну роботу та професіоналізм. Користується авторитетом серед колег – бібліотекарів.

Галина Миколаївна також добре справляється із сімейними обов’язками. Із чоловіком Романом вже відсвяткували срібний ювілей срібного життя. Виховали донечку Марічку і синочка Богдана. Великою радістю для Романа і Галини є їхня внучка Ангелінка.

У Галини Миколаївни багато творчих задумів. Найбільша її мрія – комп’ютеризація рідної бібліотеки – із доступом до Інтернету, сучасні офісні меблі, багато цікавої літератури та періодичних видань.

Кiлькiсть переглядiв: 1692

Коментарi