• Ви знаходитесь тут:

• Бібліотечні видання

Сколівська централізована бібліотечна система

Організаційно- методичний та бібліографічний відділ

ПАНТЕЛЕЙМОН КУЛІШ – МАЙСТЕР

ІСТОРИЧНОГО РОМАНУ

СКОЛЕ 2019 р.

Наш захід присвячений 200-літтю від дні народження Пантелеймона Куліша. Пропоную Вашій увазі короткий екскурс в біографію Пантелеймона Куліша.

Куліш – майстер української мови, творець українського правопису. Переклав на українську мову твори Байрона і Шекспіра. Також переклав на українську мову Біблію, яка надрукована в 1903 –му році у Відні.

Пантелеймон Олександрович – багатогранний і різнобічно обдарований письменник української класики. В історії української літератури до Куліша не було такого майстра слова.

Народився 7 серпня 1819 року на Сумщині. Наступного дня на свято Пантелеймона хлопчика охрестили. І тому дали йому ім’я Пантелеймон.

У батька був жорстокий характер. Хлопчик навіть від його голосу дрожав. Мама дуже любила і пестила сина. Вчила його українських пісень. Чудово співала. На жаль, в молодому віці померла.

Юнак навчався в місцевого дяка у школі при церкві святого Миколи, потім в Новгород-Сіверському училищі. Продовжив навчання в тамтешній гімназії. Перший твір – оповідання «Циган» написав в гімназії. Давав приватні уроки панським дітям. Вступив до щойно заснованого Київського університету.

7 лютого 1847 року Куліш одружився із 18-літньою панною із козацького роду Олександрою Білозерською відомою під псевдонімом Ганна Барвінок.

За старшого боярина на їхньому весіллі був Тарас Шевченко.

Куліш в основному самотужки опанував майже всі слов’янські мови, французьку, іспанську, італійську, німецьку, англійську, латинську та староєврейську.

Пантелеймон Куліш довго жив у Львові, Відні. Здійснив кілька поїздок по Західній Європі.

Господь відміряв Кулішу 78 літ. Помер Пантелеймон Олександрович на хуторі Мотронівка Борзнянського району Чернігівської області. Там похований.

В 1846 році Куліш видав перший в українській літературі історичний роман «Чорна рада». Цей твір приніс Кулішу велику славу.

Прошу всіх прийняти активну участь в обговоренні книги «Чорна рада»:

-Чому козаки свої збори називали «Чорною радою»? ( Тому, що в зборах брали участь не тільки козаки, а й міщани – «чернь».

-Який популярний клич козаків? ( Або пан, або пропав!).

-Які країни входили в Річ Посполиту? ( Польща, Литва, Русь).

-Що руйнувало Запорізьку Січ зсередини? ( Чвари і боротьба за гетьманську булаву).

-Яким чином Брюховецький став гетьманом? ( Обманом і підкупом).

-Якою смертю загинув підлий Брюховецький? ( Отримав справедливу кару за невинну смерть Сомка. Гетьман Дорошенко присудив йому побиття киями – загинув собачою смертю).

-Що говорив Сомко у в’язниці? (Правда живе в моєму серці. І вона не загине в Україні).

-Як виник вислів «Три гетьмани – одна булава?» (Брюховецький став гетьманом підкупом козаків. Тетеря сам проголосив себе гетьманом України. Сомка козаки одностайно вибрали гетьманом України).

Творчість Пантелеймона Куліша високо цінували М.Коцюбинський, І. Франко, Т.Шевченко, М.Драгоманов. Тарас Шевченко завжди звертався до Куліша словами: «Милий друже мій великий». В часи комуністичного режиму ім’я Пантелеймона Куліша було заборонено. В наші дні ім’я і творчість Куліша шанують.

Раджу всім познайомитись із творчістю Пантелеймона Олександровича,прочитавши всі його твори. Куліш в своїх творах прославив героїчне минули України.

Підготували: Лучинець О.В., Лосинська Н.Я.

Сколівська централізована бібліотечна система

Організаційно-методичний та бібліографічний відділ

Григорію Дем’яну – 90 років.

Бліц-інтерв’ю .

Сколе 2019 р.

Бліц-інтерв’ю присвячено 90-літньому ювілею від дня народження Григорія Васильовича Дем’яна.

Народився Григорій Васильович 2 червня 1929 року в мальовничому гірському селі Грабовець біля Славська. Оселя батьків знаходилась біля підніжжя гори Маківка.

Закінчивши школу в рідному селі вступив до Стрийського педучилища. В 1960 році закінчив історичний факультет Львівського університету імені Івана Франка. В 1971 році закінчив аспірантуру Ужгородського держуніверситету. Тут захистив дисертацію про Івана Вагилевича. КДБ після цієї дисертації постійно слідкував за Дем’яном.

Трудову діяльність розпочав в рідному селі Грабовець на посаді вчителя. Працював в багатьох школах України протягом 40 років. Своїм вихованцям прививав любов до неньки України, рідного краю і отчого дому.

Дем’ян відкривав музеї, увічнював меморіальними дошками та пам’ятниками місця перебування славетних людей.

В селі Тухля встановлено бюст Івану Франку. У Славську встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку.

На околиці Славська упорядкував Писану Криницю біля якої бував Олекса Довбуш.

Григорій Дем’янович не шкодуючи сил, здоров’я ходив пішком по селах і записував у старожилів місцевий фольклор.

Розпочинаємо бліц-опитування:

-Скільки часу Григорій Дем’ян збирав фольклор? ( Понад 40 літ.)

-Кількість виданих науково-популярних праць? (Приблизно 400).

-Яке число пісень зафіксовано у фонотеці вченого? (8 тисяч пісень різних жанрів, колядок, прислів’їв, приказок, легенд, оповідань).

-Лауреатом яких премій є Григорій Васильович? (Народознавча премія ім.П.Чубинського, премія фонд духовного відродження ім.А.Шептицького, медаль НАН України ).

-Яка назва книги присвячена рідному селу Григорія Дем’яна? (Грабовець).

-В якому році Дем’ян став народним депутатом ? (10 жовтня 1994 року по виборчому окрузі № 125 ).

-Останнє місце праці Григорія Васильовича? (Інститут народознавства НАН України).

-В якому році наш земляк відійшов у вічність? (В березні 2013 року на 84-му році життя).

Григорій Дем’ян – зразок справжнього подвижництва, яке є прикладом для тих, хто присвятив себе науковій діяльності.

Життєве кредо Дем’яна – гасло Івана Франка «Нам пора для України жить!».

Григорій Васильович присвятив свій харизм служінню Україні, бойківському краю.

Дем’ян Григорій Васильович – яскравий приклад для сучасників.

Кiлькiсть переглядiв: 1927